تبلیغات
پایگاه مهدوی شوق انتظار شوق انتظار - امتحان بزرگ «اُحد» و قهرمانان آن

  


آثار و تالیفات مهدوی آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی (مد ظله العالی)
نظرسنجی
سوال امروز

جمله زیر در کدامیک از کتابهای مهدوی معظم له می باشد؟

در جامعه جهانی اسلام تجمّل گرائی و افراط در مصرف و خوش گذرانی و تكلّف در پذیرائی‌ها و میهمانی‌ها و مراسم دیگر و لباس و پوشاك و مركب و مسكن و ... مطرود است.

درباره پایگاه
اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

رمضان الکریم
دعاى عَظُمَ الْبَلاَءُ


این دعاء حضرت صاحب الا مرعلیه السلام است كه تعلیم فرمود آنرا به شخصى كه محبوس بود پس خلاص شد

اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَف اَّءُ وَانْكَشَفَ الْغِط اَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّج اَّءُ

خدایا بلاء عظیم گشته و درون آشكار شد و پرده از كارها برداشته شد و امید قطع شد

وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْكَ

و زمین تنگ شد و از ریزش رحمت آسمان جلوگیرى شد و تویى یاور و شكوه بسوى تو است

الْمُشْتَكى وَعَلَیْكَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى

و اعتماد و تكیه ما چه در سختى و چه در آسانى بر تو است خدایا درود فرست بر

مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ

محمد و آل محمد آن زمامدارانى كه پیرویشان را بر ما واجب كردى و بدین سبب مقام

وَعَرَّفْتَنا بِذلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً كَلَمْحِ

و منزلتشان را به ما شناساندى به حق ایشان به ما گشایشى ده فورى و نزدیك مانند

الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِكْفِیانى

چشم بر هم زدن یا نزدیكتر اى محمد اى على اى على اى محمد مرا كفایت كنید

فَاِنَّكُما كافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّكُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ

كه شمایید كفایت كننده ام و مرا یارى كنید كه شمایید یاور من اى سرور ما اى صاحب

الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِكْنى اَدْرِكْنى اَدْرِكْنى السّاعَةَ

الزمان فریاد، فریاد، فریاد، دریاب مرا دریاب مرا دریاب مرا همین ساعت

السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ

همین ساعت هم اكنون زود زود زود اى خدا اى مهربانترین مهربانان به حق

مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ

محمد و آل پاكیزه اش

التماس دعا

در این پایگاه مجموعه ای از آثار و تالیفات ارزشمند فقیه و مجتهد عالم و فرزانه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی در باره حضرت ولی عصر (عج) و موضوع مهدویت معرفی و ارائه می گردد امید آنکه منتظران ظهور حضرتش را ترنمی دلنشین و سودمند باشد

مدیر وبلاگ : میرحسن علوی
نویسنده وب سایت
پیوندها

آیت الله العظمی صافی  غزۀ احد

(نوشتاری از حضرت آیت الله العظمی صافی به مناسبت 15شوال المكرم، سالروز غزوه أحد)

 در غزوه اُحد، مسلمانان در معرض یك آزمایش بزرگ قرار گرفته و حدود هفتاد نفر یا بیشتر از آنان ثبات قدم نشان دادند و به شهادت رسیدند و برحسب نقل بعض مورخین جز حضرت حمزه و عبداللهبن جحش پسر عمه رسول خدا صلیالله علیه وآله وسلم و شماسبن عثمان كه از مهاجرین بودند دیگران از انصار بودند و جز تنی چند كه پابرجا ماندند و سخت كوش و پیكارگر و فداكار جان بركف از رسول خدا دفاع و حمایت كردند و اسلام را یاری نمودند، دیگران فرار را برقرار اختیار كرده و در كار خود و سرنوشت خود خصوص وقتی كه شهادت پیغمبر صلیالله علیه وآله وسلم شایع شد در فكر و تردید افتادند
از مشاهیر افرادی كه پا برجا ماندند یكی ابودجانه انصاری بود و مصعببن عمیر كه شهید شد و مالكبن نفیر كه پس از آن‌كه هفتاد جراحت برداشت شهید شد و در این غزوه كسی كه فداكاری و شجاعت و استقامتش در دفاع از رسول خدا صلیالله علیه وآله وسلم و جلوگیری از فتح كفار نمونه و بی‌نظیر است علی علیهالسلام بود كه پیغمبر صلیالله علیه وآله وسلم لواء (پرچم) را به او سپرد و وقتی مشركین بر رسول خدا صلیالله علیه وآله وسلم هجوم آوردند و چهره مباركش را مجروح و دندان مقدّسش را شكستند و او را سنگباران نمودند تا در گودالی از گودال‌هایی كه ابوعامر برای سقوط مسلمین در آنها كنده بود افتاد علی علیهالسلام دست آن حضرت را گرفت.

در این غزوه بود كه وقتی رسول خدا صلیالله علیه وآله وسلم به علی كه پرچمدار بود فرمان به پیش داد علی جلو رفت. پرچمدار مشركین ابوسعدبن ابی طلحه - بنا به نقل ابن هشام - در بین دو صف آمد و مبارز میطلبید.

پس از آن كه از مسلمین احدی به مبارزه او اقدام نكرد گفت: یا اصحاب محمد گمان میكنید كه كشته‌شدگان شما در بهشت و كشته شدگان ما در آتشند؟ سوگند به لات. دروغ میگویید اگر این سخن را حق میدانید از شما یك نفر به سوی من میآمد. علیبنابیطالب علیهالسلام به میدان رفت و پس از دو ضرب شمشیر كه بین آنها ردّ و بدل شد او را از پا در آورد و در این غزوه بود كه به نقل ابن هشام و بعض دیگر ندا كنندهای ندا كرد:

لا سَیْفَ اِلّا ذُوالْفَقار وَ لا فَتی اِلّا عَلِی

چنان‌كه اشاره كردیم در این غزوه از مسمانان حدود هفتاد نفر و بیشتر به درجه شهادت رسیدند كه مشهورترین آنها شجاع و قهرمان بزرگ و مجاهد عزیز اسلام و عموی بزرگوار رسول خدا صلیالله علیه وآله وسلم و برادر رضاعی آن حضرت اسد الله و اسد رسوله حضرت حمزه علیهالسلام بود و او یكی از سه نفری بود (رسول خدا صلیالله علیه وآله وسلم و علی و حمزه) كه كشتن آنها در صدر برنامه مشركین قرار داشت.

شهادت حمزه به پیغمبر صلیالله علیه وآله وسلم خصوص با اینكه بدن شریفش را هند مادر معاویه به آن وضع وحشیانه مُثْله ساخته بود سخت گران آمد كه وقتی بدن شریف حمزه را دید فرمود:

لَنْ أصابَ بِمِثْلِكَ اَبَداً وَ ما وَقَفْتُ مَوْقفاً قَطُّ اعْیَطُ اِلَیّ مِنْ هذا

سپس فرمود: جبرئیل به من خبر داد كه حمزه در اهل آسمان‌های هفتگانه (فرشتگان) مكتوب است حمزة بن عبدالمطلب شیر خدا و شیر پیغمبر او است:

اَسَدُ اللهَ وَ اَسَدُ رَسُولِهِ[1]

علاوه براحادیثی كه در فضیلت حمزه رسیده است روایات در فضیلت شهدای احد متعدد است و الحق افرادی مثل حمزه و سعدبن ربیع و عبداللهبن جحش و عمرو بن جموح و انس بن نضر و حنظله غسیل الملائكه افرادی دیگر و بلكه همه آنها حق ایثار و فداكاری در راه اسلام را ادا كردند، اعلی الله درجاتهم فی غرفات الجنان و الحقنا بهم فی منازل الشهداء بحق محمد و آله الطاهرین صلواته علیهم اجمعین.

فاطمه زهرا سلام الله علیها و اُحد

در كتاب وفاء الفاء نقل میكند كه فاطمه زهرا علیهاالسلام قبر حمزه را زیارت میكرد و آن را تعمیر و اصلاح مینمود و برای آن نشانی گذارده بود.

و از رزین نقل كرده است كه فاطمه زهرا علیهاالسلام قبور شهداء را دو سه روز یك مرتبه زیارت میفرمود و در حدیث دیگر است در آنجا نماز میخواند و دعا میكرد و گریه میكرد تا از این جهان به عالم بقا منتقل گردید.

و از حاكم نقل كرده است كه از علی علیهالسلام نقل نموده است كه فاطمه زهرا علیهاالسلام قبر عمویش حمزه را هر جمعه زیارت میكرد در نزد آن نماز میخواند و گریه میكرد.[2]

در اخبار و روایات شیعه نیز روایات به این مضمون متعدد است و ظاهر این است كه مداومت آن حضرت بر زیارت قبر حمزه بیشتر پس از رحلت پدر بزرگوارش بود كه در اثر نگرانی‌های شدیدی كه از منافقین امت داشت و رنج‌ها و آزارهای سخت وجانكاهی كه از آنها دیده بود از مردم برای اینكه منافقین را با عمل و با سكوت و ترك اعتراض یاری كردند ناراضی بود به بقیع و بیت الأحزان یا احد میرفت و گریه میكرد و به این صورت تا زنده بود موضع اعتراض خود را حفظ و رژیم حاكم را محكوم و مردم را در قبول استضعافی كه از آنها شده بود ملامت میكرد.

از جمله روایاتی كه در این موضوع وارد است روایت محمودبن لبید است.

روایت محمودبن لبید: در كتاب معتبر (كفایة الاثر فی النصوص علی الائمة الاثنی عشر) كه مؤلف آن از تلامذه صدوق علیه الرحمة و از محدثین معروف قرن چهارم و احتمالاً تا اوایل قرن پنجم زنده بوده است از محمودبن لبید كه یكی از اصحاب رسول خدا صلیالله علیه وآله وسلم بوده و ترجمه او در اسدالغابة و استیعاب و كتاب‌های دیگر موجود است، روایت شده است كه گفت:

چون رسول خدا صلیالله علیه وآله وسلم از این جهان فانی به جهان باقی شتافت فاطمه زهرا علیهاالسلام بر سر قبور شهداء میآمد و بر سر قبر حمزه میآمد و در آنجا گریه میكرد. در یكی از روزها به زیارت قبر حمزه رفتم او را در حالی كه گریه میكرد در آنجا یافتم؛ پس مهلت دادم او را تا آرام گرفت، خدمتش رسیدم و سلام كردم و گفتم: ای سیده زنان به خدا سوگند رگ‌های دلم را از گریستن پاره كردی.

فرمود: حق است از برای من گریه پس به تحقیق مصیبت فقدان بهترین پدران به من رسیده است چه سخت مشتاق لقای رسول خدایم، سپس این شعر را انشاء فرمود:

اِذا ماتَ یَوْماً مَیّت قَلَّ ذِكْرُهُ
وَ ذِكْرُ اَبی مُذ ماتَ وَ اللهِ اَكْثَرُ
 

هرگاه كسی بمیرد یاد او كم میشود و یاد پدرم از زمانی كه رحلت كرده است به خدا بیشتر است.

عرض كردم: ای سیده من سؤال میكنم مسألهای را از تو كه در سینه من خلجان دارد. فرمود: سوال كن.

عرض كردم: آیا رسول خدا صلیالله علیه وآله وسلم قبل از وفاتش علی را به امامت معین و منصوص كرد؟

فرمود: وا عجبا مگر روز غدیر خم را فراموش كردید؟

گفتم: این بود ولیكن خبر ده مرا به آنچه به تو فرمود.

فرمود: خدا را شاهد میگیرم كه شنیدم میفرمود:

علی بهترین كسی است كه در بین شما میگذارم و او امام و خلیفه است بعد از من و دو سبطم (حسن و حسین) و نه نفر از صلب حسین امامان ابرارند. اگر متابعت كنید ایشان را مییابید آنها را راهنما و راهنمابی شده و اگر مخالفت كنید ایشان را اختلاف تا روز قیامت در شما خواهد بود.

گفتم: ای سیده من، پس چه شد علی را كه از حق خود بازنشست؟

فرمود: یا اباعمرو، پیغمبر خدا صلیالله علیه وآله وسلم فرمود:[3] مَثَل امام[4] مَثَل كعبه است كه به سوی او میروند و او به سوی كسی نمیرود. سپس فرمود:

آگاه باش به خدا سوگند اگر حق را برای اهلش گذارده بودند و متابعت عترت پیغمبرشان را كرده بودند هر آینه دو نفر در خدا اختلاف نمیكردند و هر آینه (رهبری و ولایت امور را در ظاهر هم) گذشته از گذشته و جانشین بعد جانشین به ارث میبردند تا قیام قائم ما كه نهمین از فرزندان حسین علیهمالسلام است ولیكن مقدم داشتند كسی را كه خدا او مؤخر گردانیده و مؤخر گردانیدند كسی را كه خدا او را مقدم گردانیده است. همین كه پیامبر برانگیخته شده از این جهان و درگذشت به شهوت و میل خود اختیار كردند و به آرای خود عمل كردند زیان همیشه برایشان، آیا نشنیدند كه خدا میفرماید:

وَ رَبُّكَ یَخْلُقُ ما یَشاءُ وَ یَخْتارُ ما كانَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ[5]

پروردگار تو میآفریند آنچه را میخواهد و بر میگزیند، برای ایشان اختیار كردن نمیباشد.

بلكه شنیدند ولیكن ایشان همچنانند كه خداوند سبحان میفرماید:

فَاِنَّها لا تَعْمَی ألاَبْصاُر وَلكِنْ تَعْمَی الْقُلُوبُ الَّتی فِی الصُّدُورِ[6]

دیدگان ظاهر كور نمیگردد ولیكن دل‌هایی كه در سینهها است كور میگردد.

هیهات (شاید مقصود این باشد كه دورند از صواب و رحمت خدا و ثواب او) در دنیا آرزوهایشان را گستراندند و اجل‌هایشان را فراموش كردند پس برو افتادن باد بر ایشان و كم گرداند عمل‌هایشان را اَعُوذُبِكَ یا رَبّ مِنَ الْحُورِ بَعْدَ الْكُورِ

یعنی: پناه میبرم به تو ای پروردگارم از نقص بعد از تمام (از معصیت بعد از اطاعت و از كفر و نفاق بعد از ایمان).[7]

و امّا درباره دشمنی با شهدای احد، می‌توان از خصومت‌های دیرینه معاویه گفت.  او مانند پدرش در جاهلیّت و پس از ظهور و اعلای كلمه اسلام هرگز دست از خصومت و دشمنی با اسلام بر نداشت و در اهانت به اسلام و رجال اسلام و عوض كردن برنامههای اسلام بالخصوص معاویه آنچه توانست مكارانه عمل كرد كه مثل ابودرداءها با ارتباطی كه با او داشتند - بنابر روایت بخاری- میگفتند همه چیز و همه برنامههایی كه در عصر پیغمبر صلیالله علیه وآله وسلم بود تغییر كرد.

از جمله كارهایی كه معاویه كرد این بود كه به قبور شهدای احد كه معروفترین شهدای اسلام میباشند اهانت كرد و چون در آن عصر امكان اینكه مانند اخلاف وهابی خود بتواند به اسم توحید و اسلام، قبور مردگان اسلام را مورد هتك قرار دهد نبود و اباطیل و مزخرفات وهابی‌ها به واسطه قرب زمان به عصر رسالت و حضور بسیاری از صحابه امكان نداشت به اسم نهرسازی برای چشمهای كه آب آن را جاری كرده بود آب بر قبور آنها بست و اعلام كرد كه بازماندگان شهدا اجساد پاك آنها را از مقابرشان بیرون آوردند، پس از چهل سال چنان تازه بودند كه گویا دیروز دفن شدهاند.

جابر بن انصاری میگوید: من، پدرم و دایی‌ام را (كه از شهداء بودند) به مدینه بردم تا در مقابر خودمان دفن كنم كه منادی از سوی پیغمبر صلیالله علیه وآله وسلم ندا كرد كه كشتهها را برگردانید و در مصارع و محل شهادت دفن كنید من آنها را به احد برگردانیدم و در همان مكانی كه شهید شده بودند دفن كردم اما در حكومت معاویة بن ابی سفیان ناگهان مردی به من خبر داد كه عمّال معاویه قبر پدرت را نبش نمودند وقتی رفتم او را به همان صورتی كه دفن كرده بودم یافتم.[1]. سیره ابن هشام، ج3 ص39.

[2]. وفاء الفاء، ص932.

[3]. معلوم میشود كنیه محمودبن لبید ابوعمرو بوده است.

[4]. در كلمه «مثل الامام» راوی حدیث از حضرت زهرا سلام الله علیها تردید كرده است كه فرمود:«مثلالامام» یا «مثل علی» و هر كدام باشد معنا معلوم است.

[5]. سوره قصص، آیه 68.

[6]. سوره حج، آیه 46.

[7]. منتخب الاثر، ف1 ب7 ج21.


ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
      موضوع : ایام مذهبی، اخبار روز، 
برچسب ها : احد، غزه احد، صافی، صافی گلپایگانی، آیت اللّه العظمی لطف الله صافی گلپایگانی،

این مطلب را در تمام نقاط دنیا به اشتراک بگذارید         
         دنبالر کلوب دات کام بالاترین وی ویو twitter یوتیوب فیس بوک فیس نما منتظر پاتوق گوگل باز گوگل بوکمارک Digg یاهو مسنجر technorati delicious             
میرحسن علوی    جمعه 1392/06/1             
پنجشنبه 1392/07/4 05:34 ق.ظ
ی سر بیا اینجا شایـد بـه دردت خـورد رفیق ;)

تو گوگل بزن "کپی پیست کن"

بعد بیا کپی پیست کن :|
:
میرحسن علوی : آدرس وبلاگ را ننوشته اید !
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


انجمن مهدوی شوق انتظار

فروشگاه کتاب شوق انتظار

پایگاه مهدوی شوق انتظار

ترجمه وب سایت
ترجمه وب سایت :

العربیة, آذری, ترکیه, اردو

French , English
موضوعات
تبادل لینک
فرم تماس با نویسندهارسال ایمیل به :

پایگاه مهدوی شوق انتظار
نام و نام خانوادگی :
ایمیل شما (اختیاری):
وبلاگ شما (اختیاری) :
عنوان پیغام:
پیغام :

یا
تقویم امروز

آیه امروز در پایگاه مهدوی
« شوق انتظار »
a313.ir
امکانات جانبی
در صورت تمایل می توانید كد لوگوها را کپی کرده و در تنظیمات وب سایت خود قرار دهید
پایگاه مهدوی «شوق انتظار»

كد لوگوی پایگاه مهدوی
«شوق انتظار»

دفترآیت الله صافی گلپایگانی(مدظله)

كد لوگوی دفترآیت الله صافی گلپایگانی(مدظله)

جستجو در کتابخانه آیت الله صافی گلپایگانی(مدظله)

كد لوگوی جستجو در کتابخانه آیت الله صافی گلپایگانی(مدظله)

Goup Codealt="دگمه بالا بر"
SEO Reports for a313.ir
رتبه بندی سئو
گوگل پلاس